Pręty gwintowane i wkręty budowlane

0
473
Rate this post

Pręt gwintowany jest narzędziem o określonej długości, średnicy i stosownym gwincie. Zazwyczaj wykonywany jest jako płaski, wielokątny, lub też okrągły wyrób hutniczy. W tym ostatnim przypadku może trafić do maszyny, która natnie odpowiednie rowki, jakie to określa się jako gwint. Gwint w tym przypadku służy do łatwego wkręcania elementu w inny element, w celu połączenia ich, uszczelnienia, stabilności i wytrzymałości konstrukcji, nie rzadko z możliwością późniejszej ingerencji w taką.

Pręty gwintowane to nie rzadko wyroby sięgające kilku metrów, a co za tym idzie świetnie nadają się przy wielu konstrukcjach budowlanych. To zdecydowanie różni takie pręty od śrub, które to dodatkowo są mniejsze i mniej trwałe, a do tego wykorzystywane do znacznie mniejszych przedmiotów. Przykładem zastosowań prętów gwintowanych jest właśnie budownictwo. Za ich pomocą odbywa się łączenie więźby dachowej, wspomaganie szalunków, czy też łączenie słupów w stopach fundamentowych. Podobnie mogą działać wkręty do drewna, ale jednak one nie zawsze posiadają gwint, a ich zastosowanie może
przysporzyć więcej pracy z racji właściwości, jaką to jest silne wwiercanie się takiego wkrętu.

Lepiej sprawdzą się przy nieco mniejszych i mniej narażonych na wstrząsy konstrukcjach. Podobne działania charakteryzują blachowkręty. Z tą tylko różnicą, że są bardziej uniwersalne. Nadają się właśnie do konstrukcji, gdzie wymagane są łączenia elementów stalowych. Jednakże doskonale sprawdzą się także w łączeniach przy konstrukcjach z tworzyw sztucznych, a nawet drewna.