Mieszkanie z rynku pierwotnego

0
584
Rate this post

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym, to najczęściej szansa dla osób, które same chciałyby zaaranżować całe wnętrze od podstaw. Taki lokal znajduje się przeważnie w stanie deweloperskim, co oznacza, że są tam już okna (często bez parapetów), tynki i instalacje, nie ma natomiast wylewki podłogi, drzwi wewnętrznych i armatur, aczkolwiek należy pamiętać, że stan wykończenia zależy od standardów przyjętych przez daną firmę. Oznacza to tyle, że powinniśmy zapoznać się z ofertą danego dewelopera.

Zakup takiego mieszkania odbywa się jeszcze przed jego zbudowaniem. Deweloper dostarcza nam informacji na temat rozkładu mieszkania, jego położenia w budynku. Ponadto musimy ustalić, jakie prace będą wykonywane, ustalić ostateczną cenę mieszkania oraz to, w jakiej walucie zapłacimy, a także poznać planowany termin zakończenia budowy.

Przed ostateczną decyzją o zakupie mieszkania, musimy (dla własnego bezpieczeństwa) sprawdzić dewelopera. Jak to zrobić? Przede wszystkim interesuje nas informacja, co i z jakim efektem zbudowała ta firma. Na tym etapie wielkim sprzymierzeńcem okazuje się Internet, gdzie możemy odnaleźć opinie innych klientów. Jeśli opinie te wzbudzą nasze wątpliwości, lepiej jest poszukać innej firmy, natomiast w sytuacji, gdy opinie potwierdzą, że mamy do czynienia z firmą, która dotrzymuje terminów i utrzymuje stałą cenę podczas całej inwestycji – możemy badać dalej.

Niesamowicie ważne jest sprawdzenie wpisu w księdze wieczystej pod kątem własności działki, na której powstaje nieruchomość. Nieodzowne jest te pozwolenie na budowę. Bez potwierdzenia tych dwóch informacji nie powinniśmy w ogóle zaczynać negocjacji z deweloperem.

Co jeszcze może świadczyć o uczciwości dewelopera?

członkostwo w Polskim Związku Firm Deweloperskich;
Certyfikat Dewelopera nadawany przez Krajową Izbę Budownictwa na podstawie przeprowadzanych co dwa lata analiz sprawozdań finansowych firmy;
rachunek powierniczy (nasze pieniądze trafiają do dewelopera dopiero po domknięciu transakcji);
akt notarialny, jako forma podpisania umowy pomiędzy deweloperem a klientem.

Dodatkowo, powinniśmy sprawdzić, czy firma nie jest w upadłości (Wpis w rejestrze Sądu Gospodarczego).

Najważniejszym dokumentem jest umowa, którą powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować, a najlepiej skonsultować z prawnikiem. Od jej zapisów zależy bowiem to, na jakich warunkach otrzymamy mieszkanie i jakie obowiązki będą spoczywać na deweloperze.