Altana – element przestrzeni ogrodowej

0
1118
Rate this post

Drewniana altana jest niezwykle przydatnym elementem wyposażenia ogrodu. Możemy tutaj odpocząć po ciężkim dniu czy zorganizować grilla lub też inne spotkanie towarzyskie. Bez względu jednak na to, do czego konkretnie będzie przez nas wykorzystywana altana, jest ona niezwykle ważnym punktem przydomowej przestrzeni.
Popularne gatunki drewna
Lekkie, ażurowe konstrukcje z jakimi w praktyce mamy do czynienia najczęściej od wielu już lat mają swoich zwolenników – są bowiem nie tylko praktyczne, ale również i bardzo dekoracyjne. Drewniane altany sklep oferowane przez niejeden market są wykonywane z rozmaitych gatunków drewna, przy czym przeważnie jest to drewno sosnowe bądź świerkowe. Jest ono dosyć trwałe (choć nie w takim stopniu jak np. dębina), ale i tak nie zmienia to faktu, że niezbędne jest jego zabezpieczenie przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami. Jest impregnowane fabrycznie, ale zabieg ten trzeba systematycznie powtarzać co jakiś czas. Drewnianej altany nie wolno umieszczać bezpośrednio na podłożu (z uwagi na wilgoć). Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest zastosowanie betonowej wylewki.
Różne konstrukcje
Większość spotykanych w ogrodach altanek drewnianych posiada jedną pełna ścianę, pozostałe zaś są ażurowe. Oczywiście, to jak mają przedstawiać się te proporcje zależy już od samego właściciela. Niektórzy wybierają w pełni zabudowane modele, które swoim wyglądem przypominają raczej domki letniskowe aniżeli altany w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Tego typu konstrukcje mają jednak ten ogromny plus, że bez problemu można je rozbudować – przykładowo powiększając o składzik na ogrodnicze narzędzia. Można się pokusić o wybudowanie altany we własnym zakresie, aczkolwiek dostępne są bardzo wygodne gotowe rozwiązania w postaci kompletów złożonych z elementów, które należy połączyć zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji. Montażu dokonać można na własną rękę lub zlecić go fachowcom. Handlowa oferta jest aktualnie na tyle urozmaicona, że każdy znajdzie w niej coś, co najbardziej mu będzie odpowiadać.