Wiele osób nie wyobraża sobie w swoim ogrodzie innych mebli niż rattanowe. Są one niezwykle wygodne i funkcjonalne, a do tego piękne, nie sposób nie ulec ich urokowi. Wprowadzają do naszego klimatu akcenty egzotyczne, co nadaje im wyjątkowego, unikalnego charakteru. Gwarantują wypoczynek na odpowiednim poziomie i stanowią jednocześnie wspaniałą dekorację.
Ręcznie wyplatane meble
Solidne, wysokiej jakości meble rattanowe to niemały wydatek. Za taki komplet trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czy to się opłaca? Jak najbardziej tak. Niejeden sprzedający meble ogrodowe sklep posiada w swojej ofercie meble rattanowe sprowadzane w głównej mierze z Indonezji. Są one ręcznie wyplatane i dopracowane w najdrobniejszych nawet detalach. Pędy palm, których używa się do tego celu charakteryzują się bardzo dużą elastycznością, stąd też w zakresie opisywanych tutaj mebli występuje tak szalenie urozmaicone wzornictwo. Należy także zwrócić uwagę na to, że krzesła, stoły, leżanki etc. z rattanu są pozbawione kanciastych kształtów, co nadaje im łagodnego, pozytywnie kojarzącego się wyglądu.
Jak dbać o meble z rattanu?
Meble ratanowe nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, aczkolwiek trzeba je zabezpieczać przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych – w tym celu należy sięgnąć po preparaty służące specjalnie do pielęgnacji mebli z rattanu. Ponadto standardowo pomocna okaże się miękka, delikatnie zwilżona szmatka. Zimę meble ratanowe powinny spędzać w suchym, zadaszonym miejscu, nie wolno zostawiać ich na dworze. Wskazane jest też unikanie bardziej trwałych zabrudzeń – np. w postaci plam po kawie czy herbacie, po tych napojach na rattanie mogą pozostać trudne do usunięcia ślady. Dokładając należytej troski o stan i wygląd mebli rattanowych, przedłużamy ich żywotność. Ustawić je można nie tylko w jakimś przyjemnym, zacienionym miejscu w ogrodzie, ale także w altanie czy na tarasie. Piękny komplet wypoczynkowy można uzupełnić skrzyniami rattanowymi, w których można przechowywać różne rzeczy, np. drobne narzędzia ogrodnicze.