Witamina D idealna dla palaczy!

0
484
Rate this post

Nie możesz wytrzymać dnia bez papierosa? Jeśli tak, to koniecznie musisz to wiedzieć. Jak informują naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie witamina D chroni płuca palaczy przed negatywnymi skutkami nałogu nikotynowego!

Przez 20 lat autorzy badania prowadzili wnikliwe obserwacje 625 dorosłych mężczyzn rasy białej. W tym czasie aż trzykrotnie, w różnych odstępach czasu, uczeni jednocześnie przeprowadzali dwa badania – sprawdzali poziom witaminy D w organizmie pacjentów i sprawdzali funkcjonowanie płuc za pomocą badania spirometrycznego, które miało na celu ocenić pracę płuc i wykryć zwężenie oskrzeli.Jakie były rezultaty?

Jak się okazało czynność płuc u palaczy z niedoborem witaminy D pogarszała się dwukrotnie szybciej, aniżeli u osób palących z prawidłowym stężeniem witaminy D we krwi. Natomiast dostateczna ilość witaminy w surowicy krwi (tj. powyżej 20 nanogramów na ml,) miała ochronny wpływ na czynność płuc. Jednym słowem, witamina D skutecznie ochraniała płuca i spowalniała negatywny wpływ palenia na ich sprawność. Dlaczego? Jak podkreśla prowadząca badania dr Nancy E. Lange może mieć to związek z właściwościami witaminy D, która działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.

Czy witamina D rzeczywiście chroni płuca palaczy przed negatywnymi skutkami nałogu nikotynowego? Wszystko wskazuje na to, że tak. Jednak badania miały jak na razie charakter obserwacyjny i przeprowadzone były na grupie starszych panów, dlatego trzeba je jeszcze raz powtórzyć i poprzeć kolejnymi doświadczeniami. Jeśli wynik się potwierdzi, to będziemy mieć do czynienia z przełomowym zjawiskiem, który uchroni nasze płuca nie tylko przed dymem tytoniowym, ale być może i innymi szkodliwymi dla zdrowia substancjami zawartymi m.in. w powietrzu.