Jak wybrać psychologa lub psychoterapeutę

0
419
Rate this post

Znalezienie dobrego psychoterapeuty wśród rynkowych propozycji jest dla osoby borykającej się z problemami wewnętrznymi dość trudne. Łatwo ulec zapewnieniom bez odbicia w kwalifikacjach oraz osiągnięciach zawodowych. Mierne efekty tego rodzaju „pomocy” są widoczne w postaci ciągłego drenażu kieszeni klientów przy równoczesnym braku poprawy w dręczących ich obawach czy zgłaszanych zaburzeniach.

Trudno dowiedzieć się, czy osoba reklamująca się w internecie jako: psychoterapeuta Kielce rzeczywiście nim jest. Istnieją bardzo liczne szkolenia, kursy, instytuty i organizacje, które posługują się takim określeniem bez dbałości o jakość usług i interes klientów. Najlepsze zatem będzie przestrzeganie reguł, którymi kieruje się np. Narodowy Fundusz Zdrowia. Według tych reguł psychoterapeuta to osoba, która ukończyła bądź jest w trakcie kursu psychoterapeutycznego (najczęściej 4-letniego) akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne bądź Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Psychoteraputa Kielce

W profesjonalnych gabinetach tego rodzaju dyplom jest do wglądu na żądanie klienta. Nieodzowne również jest posiadanie doświadczeń własnej psychoterapii oraz praca pod superwizją, czyli poddawanie się merytorycznemu nadzorowi certyfikowanego superwizora. Analogicznie jak w przypadku współpracy z psychologiem warto pytać odnośnie posiadanych kwalifikacji i dokonań zawodowych psychoterapeuty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie najlepiej będzie je przedyskutować w bezpośredniej rozmowie, co często uchroni klienta przed narażeniem swojego zdrowia i wydaniem pieniędzy w nieuczciwego „fachowca”. Psychoterapia również posiada wiele rozmaitych szkół, z których nie każde podejście jest odpowiednie dla danych potrzeb. Warto przedyskutować to z psychoterapeutą co umożliwi bardziej efektywną i owocną współpracę.

Szukanie fachowca w zakresie zdrowia psychicznego można porównać do szukania serwisu samochodowego dla naszego auta. Jeżeli auto nie działa tak jak tego chcemy, zakładamy, że fachowiec zdiagnozuje powody awarii, ustali co trzeba naprawić oraz przedstawi zakres prac wraz z terminem wykonania naprawy i szacowanymi kosztami. Podobnie dobry psycholog lub psychoterapeuta wspólnie z klientem określą w czym, jakimi środkami oraz w przybliżeniu jak długo będą pomagać. Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę np. psycholog Kielce – bo choć znajdziemy wiele tego typu ofert, nie zawsze będą one rzetelne i godne rekomendacji.

Psycholog KielceTytułu psycholog można używać po odbyciu 5-letnich studiów na poziomie magistra na kierunku psychologia. Psycholog – często tytuł ten bywa nadużywany przez osoby, które ukończyły różnego rodzaju szkolenia ze słowem „psycho” w nazwie. Prawdziwy fachowiec nie odmówi okazania się właściwym dyplomem. Ze względu na to, że psychologia jest bardzo szeroką nauką, dobrze jest wybrać psychologa specjalizującego się w konkretnej dziedzinie. Na przykład psycholog rozwojowy pracujący z młodzieżą i dziećmi nie zawsze będzie fachowcem w zakresie zdrowia psychicznego dorosłych. Bardzo istotne dla podjęcia decyzji o współpracy z danym psychologiem są informacje odnośnie jego dotychczasowych dokonań zawodowych. Analogicznie jak przy udokumentowaniu wykształcenia również tutaj dobry fachowiec chętnie dostarczy tego rodzaju informacji.