Fizjoterapia zwierząt

0
412
Rate this post

Skuteczna fizjoterapia zwierząt

Fizjoterapia zwierząt, czyli zoofizjoterapia, to niezwykle skuteczna, ale wciąż mało popularna dziedzina weterynarii. Tego typu fizjoterapia obejmuje trzy dziedziny: masaż, fizykoterapię oraz kinezyterapię.
Kinezyterapia to stosowanie ruchu jako część terapii, obejmującego ćwiczenia czynne i bierne. Zwierze poddane takiej terapii aktywnie angażuje się w ćwiczeniu przy użyciu specjalnej bieżni wodnej. Ćwiczenia polegają na tym, że specjalna bieżnia jest zanurzona w wodzie i zwierze spaceruje po niej. Ćwiczenia bierne są wykonywane przez terapeutę. Zwierzę jest poddawane wówczas zabiegom z zastosowaniem różnych akcesoriów rehabilitacyjnych, np. piłek, wałków, czy równoważni.
Fizykoterapia z kolei wykorzystuje takie czynniki fizykalne, jak fala uderzeniowa, laser, ultradźwięki, temperatura, pole magnetyczne i elektromagnetyczne, czy prąd elektryczny.
Głównie fizjoterapii poddawane są konie oraz psy, jednak ta dziedzina weterynarii nie ogranicza się jedynie do tych dwóch gatunków zwierząt. Warto rozważyć ten rodzaj terapii, ponieważ zwykle w krótkim czasie przynosi niesamowite efekty i ulgę dla zwierzęcia.