Starczowzroczność, czyli presbiopia

0
426
Rate this post

Ludzie dojrzali nie zawsze mogą liczyć na swój narząd wzroku. Po przekroczeniu umownej granicy 45 lat zaczynają mieć problem z widzeniem bliskich odległości i to niezależnie od tego czy cierpieli wcześniej na jakąś wadę wzroku czy nie. Winę za to ponosi presbiopia zwana również starczowzrocznością. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób możemy ją korygować?

Presbiopia, czyli problemy z ostrością

Wraz z wiekiem nasz narząd wzroku traci na swej jakości. Soczewka oka traci swą elastyczność, zdolność do odkształcania, co sprawia, że wiązka światła zostaje niewystarczająco mocno skupiona, a obraz powstaje za siatkówką i staje się nieostry. W praktyce wygląda to tak, że przy czytaniu książki, gazety, menu w restauracji zmuszeni jesteśmy odsuwać od siebie tekst, aby móc odczytać zapis.

Jak korygować?

Starczowzroczność można korygować w trojaki sposób- poprzez noszenie odpowiednio dobranych okularów, soczewek, bądź poprzez bardziej innowacyjne rozwiązanie, jakim jest korekcja laserowa. Spośród ww. największym zainteresowaniem, powodzeniem cieszą się korekcja okularowa. Dla osób, które do tej pory nie miały problemów ze wzrokiem wystarczającym rozwiązaniem będą zwykłe okulary do czytania. Jednak w przypadku osób, które mają wadę wzroku potrzeba czegoś więcej, w tym przypadku najlepiej sprawdzą się okulary dwubiegunowe czy progresywne. Okulary dwubiegunowe w przeciwieństwie do okularów progresywnych mają wyraźnie zaznaczoną granicę widoczności, co sprawia, że widzimy tylko te przedmioty, które są skrajnie blisko lub daleko położone.

Drugim rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Ta metoda korekcji wzroku wśród seniorów cieszy się, co raz większą aprobatą. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu soczewki dają dużo większą swobodę użytkowania, dzięki nim można żyć bez ograniczeń. Ostatnią metodą jest chirurgiczne leczenie, które polega na wszczepieniu sztucznej soczewki. Ta metoda nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością wśród seniorów.

Starczowzroczność to wada wzroku, która prędzej czy później dopadnie każdego. Dlatego też, gdy zauważymy u siebie pierwsze oznaki presbiopii niezwłocznie udajmy się do okulisty, dzięki temu ustrzeżemy narząd wzroku przed dalszą degeneracją.