Rehabilitacja dzieci z autyzmem

0
439
Rate this post

Świat dzieci z autyzmem

Choroba, która stawia wiele zagadek przed neurologami i lekarzami innych specjalności, czyli autyzm. Jest to zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które rozpoznać można we wczesnym dzieciństwie, do trzeciego roku życia. Autyzm pięciokrotnie częściej dotyka chłopców niż dziewczynek.
Zaburzenie cechuje się trudnościami nawiązywania kontaktu, relacji społecznych czy komunikacji, nawet z najbliższymi. Pacjenci mają tendencję do powtarzających się wzorców zachowań, wykonują powtarzalne ruchy całego ciała – manieryzmy. Niektóre osoby mają problemy z unikaniem kontaktu wzrokowego bądź fizycznego.
Terapia osób, u których występuje ta choroba powinna być intensywna i dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Każde dziecko ma inny stopień zaawansowania.
Prawidłowo prowadzona rehabilitacja dzieci z autyzmem połączona z terapią ruchową jest najważniejszą formą pomocy dla chorych na to zaburzenie. Stosowane są różne metody, stworzone dla chorych też o innych zaburzeniach. Jednym ze sposobów rehabilitacji jest hipoterapia, czyli bliski kontakt z końmi. Są to zajęcia pomagające w rozwoju psychofizycznym dziecka. Potrzebuje ono wsparcia psychologicznego, logopedycznego jak i wizyt u fizjoterapeuty. Miejscem świadczenia usług fizjoterapeutycznych są głownie stajnie, lecznice dużych zwierząt. Konie to żywe organizmy, które zdolne są odczuwania tego samego bólu co my. Kontakt ze zwierzętami powoduje u dziecka pozytywne emocje. Jeżeli dziecku uda się nawiązać kontakt z nimi, będzie wtedy możliwość poprawy zdrowia i otwarcia się na świat. Dziecko przełamie bariery komunikacyjne, w efekcie tego zacznie nawiązywać kontakty z ludźmi oraz bliskimi. W takim przypadku najlepszym i skutecznym sposobem jest dogoterapia, czyli kontakt z psem.
Rehabilitacja dzieci z autyzmem powinna opierać się głównie na kontaktach ze zwierzętami, ponieważ są to nasi najlepsi przyjaciele.