Kuchnia w stylu skandynawskim

0
618
Rate this post

Nie da się zaprzeczyć, że kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w naszym mieszkaniu. To tutaj przygotowujemy posiłki, pijemy poranną kawę, a także bardzo często przyjmujemy gości, którzy postanowili wpaść na krótką pogawędkę. Dlatego zawsze warto pamiętać o odpowiednim urządzeniu kuchni, tak aby spełniała swoją rolę i zawsze była miejscem przyjaznym dla gości i domowników. Często jednak wydaje nam się, że nie dysponujemy odpowiednią powierzchnią aby odpowiednio zaaranżować kuchnię. Warto w takim wypadku zainspirować się stylem skandynawskim, który idealnie nadaje się do urządzania mniejszych pomieszczeń.

We wszystkich wnętrzach skandynawskich kładzie się niezwykle duży nacisk na funkcjonalność. W kuchni urządzonej w tym stylu nie znajdziemy przesadnej ilości mebli i dekoracji, w zamian za to mamy do czynienia z wnętrzami wywierającymi wrażenie niezwykle przestrzennych. Co ciekawe – taki efekt możemy osiągnąć nawet na bardzo ograniczonej powierzchni. Uzyskuje się to poprzez przemyślane umeblowanie, ale także zastosowanie jasnych kolorów, wśród których niepodzielnie króluje biel. Skandynawowie stosują biały kolor dosłownie wszędzie – na podłogach, na ścianach i na meblach, dzięki czemu we wnętrzach zawsze towarzyszy im duża ilość światła.

Meble w skandynawskiej kuchni pozbawione są przesadnych zdobień i charakteryzują się raczej prostą formą. Tutaj również mamy do czynienia z podejściem praktycznym, a nie z przesadnym naciskiem na stronę wizualną. Styl skandynawski w kuchni to gładkie fronty i blaty, oczywiście przeważnie w białym kolorze.

Taki minimalizm w urządzaniu może jednak spowodować, że wnętrze będzie się wydawać po prostu nudne. Aby temu zaradzić, w kuchni skandynawskiej nie może zabraknąć ciekawych dodatków i dekoracji. Bardzo często nawet niewielki detal np. ciekawy dywanik lub zegar potrafią nadać skandynawskiemu wnętrzu niepowtarzalny wygląd. Wierni takiemu podejściu Skandynawowie z dekoracji wnętrz stworzyli wręcz rodzaj sztuki, a firmy które specjalizują się w produkcji niepowtarzalnych elementów dekoracyjnych rozpoznawalne są na całym Świecie.

Na szczęście coraz częściej produkty skandynawskich producentów możemy znaleźć również w polskich sklepach specjalizujących się w stylu skandynawskim, dzięki czemu ten niebagatelny styl może zagościć również w naszej kuchni.