Trendy w budownictwie jednorodzinnym są uzależnione od kilu czynników. Na pewno znaczenie ma aktualna moda, ale także zmieniające się potrzeby ludzi oraz możliwości finansowe.

Wśród najpopularniejszych projektów domów królują stosunkowo nieduże budynki o jednej kondygnacji lub z funkcjonalnym poddaszem. Takie wybory są bardzo często podyktowane względami finansowymi. Jednocześnie warto brać pod uwagę inne potrzeby, która ma współczesna rodzina. Wiele osób decyduje się na posiadanie jedynie jednego lub dwojga dzieci, a część par w ogóle rezygnuje z potomstwa. Jednocześnie nie obowiązuje już model rodziny wielopokoleniowej. Z tego powodu wielu inwestorów po prostu nie ma potrzeby budowania dużego domu.

Nowoczesne, parterowe domy są także atrakcyjne pod względem estetyczny. Mają znacznie ciekawszą formę, niż starsze budynki, które zazwyczaj wyglądają mało atrakcyjnie. Dlatego tego typu projekty przyciągają zainteresowanie wielu inwestorów i są chętnie wybierane zarówno przez mniej, jak i bardziej zamożnych inwestorów.